Skip to content

Zlato využíva nervozitu na trhoch a zhodnocuje sa

Rok 2022 je na finančných trhoch veľmi turbulentný. Investorov už nestrašia len nové formy mutácií Covidu, zatváranie ekonomík, či kolapsy zdravotníckych zariadení, ale objavili sa nové riziká, ktoré vplývajú na rast alebo pokles hodnoty investícií. Tí, ktorí majú vo svojom portfóliu aj zlato, však neprežívajú také nočné mory.

1. 3. 2022 | František Burda

Vyššie sadzby ECB aj konflikt Ukrajiny s Ruskom

Prvým je riziko uťahovania menovej politiky, čiže zvyšovanie úrokových sadzieb ECB a ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania. Pri ňom sa investori obávajú stiahnutia lacných peňazí z trhu. Vytlačené peniaze, ktoré doteraz kolovali vo finančnom systéme ako blahodárna tekutina, sa môžu za pár mesiacov vytratiť.

Druhým je eskalácia konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. Tento neblahý stav taktiež, zvyšuje ceny plynu a ropy, ktoré prudko zdražujú a ovplyvňujú tak cenovú hladinu produktov a služieb. Stúpa nám inflácia na niekoľkoročné maximá. Nervozita je tak veľká, že počas posledných obchodných dní cena ropy prudko kolíše a jej cena v jeden obchodný deň lieta o viac ako 5 dolárov za 1 barel hore alebo dole. Bolo by vhodné, pokiaľ je to možné, vyriešiť tento konflikt diplomatickou cestou a nie silou. Náš sused je pre nás veľkým trhom, kam môže vyvážať a nadviazať ešte väčšiu spoluprácu. No to sa môže stať len vtedy, keď na Ukrajine budú ľudia žiť v mieri, bude im rásť životná úroveň.

Akciové indexy zišli zo svojich maxím

Všetky spomínané dôvody viedli ku korekcii na akciových trhoch a akciové indexy zišli zo svojich maxím. Akciový index S&P 500 končil svoje obchodovanie v roku 2021 na hodnote 4766,18, aktuálne 17. 2. 2022 je na hodnote 4380,16. Čiže je nižšie o takmer 390 bodov.

Ešte viac utrpel technologický index Nasdaq Composite, ten končil minulý rok s hodnotou 15644,97. No 17. 2. 2022 uzavrel obchodný deň na hodnote 13 716,72, čiže od začiatku roka stráca viac ako 1 900 bodov.

Ako na súčasnú nervóznu situáciu reaguje zlato?

Zlato sa správa presne tak, ako sa od neho očakáva. Udržuje hodnotu investovaných peňazí a investor môže pokojnejšie spávať. Pozrime sa na to bližšie. Zlatu sa posledný deň v roku 2021 na Londýnskej burze darilo, obchodný deň zakončilo s cenou 1820,10 dolárov za 1 uncu, čiže o 15 dolárov vyššie ako predchádzajúci deň. No 17.2.2022 jeho cena už bola 1893,45 dolárov za 1 uncu. Hodnota jednej unce vzrástla o 73,35 dolárov.

Situácia, ktorá nastala je pre nás pripomenutím starého investičného pravidla. Je dôležité, aby sme naše investície diverzifikovali a nevkladali všetky peniaze na jednu kartu.

Zlato je ideálny diverzifikátor pre veľkých aj malých investorov

Vždy je rozumné diverzifikovať svoje investičné portfólio. Ten, kto si to uvedomuje, neprežíva nočné mory pri páde akcií.

  • Zlato by ako trvalá hodnota malo predstavovať 10 až 20 % investičného portfólia, a to nielen u veľkých investorov, ale aj u bežných klientov.
  • Keďže zlato uchováva hodnotu v čase, malo by v portfóliu tvoriť investíciu s najdlhším horizontom, pokojne aj 20 či 30 rokov.
  • Aj preto odporúčam dobre zvážiť, ktorú spoločnosť si na nákup zlata vyberiete.
  • Ceny, za ktoré zlato nakúpite v Golden Oak Trust a za ktoré ho od vás v prípade záujmu aj vykúpime, sú transparentné. Viažu sa na vývoj cien London Gold Fix. Cenu tak u nás vždy poznáte.

Investujte do zlatých mincí Viedenskí filharmonici, ktoré sú celosvetovo uznávané. Do mincí si budete sporiť priebežne, preto sa nemusíte obávať, či je cena zlata pre vás práve výhodná. Na zlaté mince Viedenskí filharmonici si klienti Golden Oak Trust sporia už od 25 eur mesačne. Táto investícia je teda dostupná naozaj pre každého.

Zlato využíva nervozitu na trhoch a zhodnocuje sa

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.