Skip to content

Zlato aktuálne testuje hranicu 2000 dolárov za jednu uncu

Zlato aktuálne testuje hranicu 2000 dolárov za jednu uncu a nebyť lákavých amerických výnosov na dlhopisoch, bolo by pravdepodobne oveľa vyššie. Kde by bola jeho cena, keby výnosy na amerických dlhopisoch neatakovali 5 % a vo svete nehoreli aktuálne konflikty? Vysoké výnosy amerických dlhopisov cítiť aj pri aktuálnej korekcii na akciových trhoch, kde americký index S&P 500 od svojho júlového maxima klesol o viac ako 400 bodov.

30. 10. 2023 | František Burda

Index S&P klesol o viac ako 400 bodov

A aj keď je americký dolár v tejto dobe veľmi silný, ani on zlatu nedokáže vziať vietor z plachiet. Kým pred rokom cena zlata bola pod 1625 dolárov za uncu, dnes atakuje hranicu takmer 2000 dolárov.

Americká ekonomika robustne rastie

Americká ekonomika dosahuje robustný rast, v treťom kvartáli tohto roka vzrástla o 4,9 %.

Septembrová inflácia v USA vo výške 3,7 % sa pomaly približuje k cieľu, ktorý si stanovila Americká centrálna banka (FED). Tá si uvedomuje, že vysoké úroky môžu priniesť budúce spomalenie ekonomického rastu a zvýšenie nezamestnanosti. Keď k tomu príde, FED bude musieť stimulovať ekonomiku.

Presun investícií z dlhopisov do zlata?

Ak FED začne znižovať úroky, aj výnosy z dlhopisov môžu ísť opačným smerom.

Potom sa smelo môže rozbehnúť presun investícií z dlhopisov do iných nástrojov. Časť týchto financií môže skončiť v investičnom zlate a postarať sa o jeho ďalší rast.

Investovanie do zlata už nie je len pre horných desaťtisíc. Investičné zlato sa aj po pandémii a vojne na Ukrajine vo výraznejšej miere dostalo do pozornosti bežných ľudí a jeho výhody začínajú objavovať aj drobní investori z radov Slovákov. 

Zlato ako trvalá hodnota by malo tvoriť 10 – 20 % portfólia

Každý z nás si môže vytvárať vlastné trvalé hodnoty. Zlato udržuje hodnotu peňazí v čase, a to je hlavný dôvod prečo ho vlastniť. V dobe nových technológií sa to zdá možno neuveriteľné, no zlatom aj v súčasnosti vieme zaplatiť na celom svete. Ľudia jeho hodnotu poznajú a akceptujú ho.  

Zlato ako trvalá hodnota by malo predstavovať 10 – 20 % investičného portfólia v závislosti od životnej a majetkovej situácie klienta. Keďže uchováva hodnotu v čase, malo by v portfóliu tvoriť investíciu s najdlhším horizontom, pokojne aj 20 či 30 rokov. Aj preto treba dobre zvážiť, ktorého partnera si na nákup zlata vyberiete. 

Zlato aktuálne testuje hranicu 2000 dolárov za jednu uncu

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.