Skip to content

V zlých časoch chcem vlastniť zlato 

Ľudia nevenujú pozornosť riziku znehodnotenia eura, vraví obchodná manažérka v spoločnosti Golden Oak Trust Diana Janošťáková.

26. 3. 2024 | ROZHOVOR pre Hospodárske noviny | Diana Janošťáková

Hovoríte, že „zlato je jedným z najmenej pochopených aktív“. Kedysi pritom bolo zlato bežným platidlom, dodnes ho poznajú na celom svete. Kde a kedy sme stratili pochopenie pre zlato ako aktívum?

Presne tak, zlato má fantastickú históriu. Všetci na planéte Zem vieme, že je hodnotné. Je tu s nami viac ako päťtisíc rokov v úlohe peňazí v rôznych formách. V dejinách človeka bolo len veľmi málo investícií, ktoré si zachovali svoju hodnotu tisíce rokov. Úplné opustenie zlata ako investície sa rovná neznalosti histórie. Zlato pôsobí ako stabilný uchovávateľ hodnoty tým, že si dlhodobo udržiava svoju kúpnu silu. Má obmedzený rast ponuky, čo z neho robí vzácne hmotné aktívum. V časoch ekonomických turbulencií, keď sa hotovosť znehodnocuje, ceny zlata často rastú, čím sa zachováva bohatstvo.

Kde sa teda stala chyba?

Nastalo to veľmi postupne, keď sme nastúpili na vlnu kupovania si na dlh, chceli sme všetko a hneď a dvakrát toľko. Bolo to jednoduché a pohodlné. Avšak obed zadarmo neexistuje, vidíme to na súvahe Fedu a platíme za to znehodnocovaním meny či už v dolároch, eurách alebo v jenoch. Z môjho pohľadu je zlato jedným z najmenej pochopených aktív. Za posledných 20 rokov vytvorilo viac bohatstva ako európske akcie, napriek tomu ho má vo svojom portfóliu málokto.

Máloktorý bežný človek do detailu chápe súvislosti medzi tlačením peňazí a úbytkom hodnoty dnešných fiat peňazí. Je finančný systém neprehľadný, a preto nevieme identifikovať stratu hodnoty toho, v čom dnes uchovávame majetok?

Máte pravdu, nechápe. Aj keď ľudia majú tendenciu myslieť si, že mena je do značnej miery trvalá vec, a veria, že „hotovosť“ je bezpečným aktívom na držanie, nie je to pravda. Všetky meny sa časom znehodnocujú alebo prestanú existovať, a keď ľudia držia hotovosť a dlhopisy, čo sú pre nich prísľuby, že dostanú peniaze, tie sú znehodnotené alebo vymazané. Je to preto, že tlačenie veľkého množstva peňazí a devalvácia dlhu je najvýhodnejším spôsobom zníženia alebo vymazania dlhovej záťaže. Napriek tomu, že tvorcovia politiky majú asi štyri možnosti, ktoré môžu použiť, aby znížili úroveň dlhu a dlhovej služby, tlačenie peňazí je v porovnaní s ostatnými najvýhodnejším, pre ľudí najmenej zrozumiteľným a najbežnejším veľkým spôsobom reštrukturalizácie dlhov. Vo väčšine prípadov to spôsobuje, že aktíva stúpajú v znehodnocujúcej sa mene, ktorú ľudia používajú na meranie svojho bohatstva, takže sa ľudom zdá, že bohatnú.

V čom je ten hlavný omyl?

Väčšina ľudí nevenuje dostatočnú pozornosť riziku znehodnotenia eura. Väčšina ľudí sa obáva, či hodnota ich aktív stúpa alebo klesá. Zriedka sa obávajú toho, či ich mena stúpa alebo klesá. Zamyslite sa nad tým. Ako sa práve teraz obávate poklesu eura v porovnaní s tým, ako sa darí vašim akciám alebo iným aktívam? Pritom stačí sledovať hodnotu svojich peňazí v dolároch či eurách vo vzťahu k cenám napríklad zlata, tovarov a služieb, aby ste pochopili, čo sa deje s hodnotou vašich peňazí. Ak to neurobíte, môžete podľahnúť ilúzii, že majetok meraný práve v dolároch alebo eurách, či už ide o akcie alebo dlhopisy, rastie, pričom pravdou je, že hodnota vašich peňazí klesá.

Roosevelt kedysi nariadil, že súkromne držané zlato amerických občanov sa má predať ministerstvu financií a jeho cena sa má následne zvýšiť z 20 na 35 dolárov za uncu. Chcel tak bojovať proti hospodárskym problémom. Je bezpečné dnes držať doma zlato, alebo je väčší risk ho nemať vôbec?

Všetky investície podliehajú trhovým silám, legislatíve a historickým udalostiam, ale zlato je celosvetovo považované za legálny investičný nástroj ako mnohé iné aktíva. Zlato si na rozdiel od iných investícií historicky drží svoju hodnotu a ukázalo sa, že je najmenej náchylné na tieto vonkajšie vplyvy. Napriek historickým udalostiam som presvedčená, že zlato mať chcem, a úplne optimálne chcem mať nejakú časť zlata práve vo fyzickej podobe, pri sebe.

Ako ho držať?

V zlých časoch nechcem mať zlato v banke v úschove, chcem ho mať k dispozícii a v najhoršom vedieť začať žiť nový život, kdekoľvek to bude potrebné. Zároveň ak chcem niečo odovzdať ako dedičstvo svojim deťom, bude to zlato, ktoré si udržuje svoju hodnotu v čase, lebo peniaze pod matracom alebo na bežnom účte strácajú svoju hodnotu. Takže ak niečo chcem mať v čase veľkých problémov, tak to nie je cash, ale zlato.

Prečo je od DPH oslobodené investičné zlato, ale striebro už nie?

Veľkou výhodou zlata je fakt, že je oslobodené od DPH na rozdiel od iných cenných kovov. V Európskej únii je obchodovanie so zlatými mincami a tehličkami oslobodené od DPH, ale pre striebro takéto daňové oslobodenie neplatí. V stručnosti, zlato sa považuje za investíciu, striebro je v podstate komodita, a preto podlieha DPH. V roku 1999 Európska únia odhlasovala zrušenie DPH na investičné zlato, keďže zlato bolo vnímané ako investícia. Striebro je dôležitým a je cenným aktívom vďaka svojmu priemyselnému využitiu. Na účely DPH sa striebro považuje za akúkoľvek inú bežnú komoditu, a nie len za investíciu. Preto by ste očakávali, že zaplatíte DPH, pretože bude zahrnutá v predajnej cene. Podobne to funguje aj s inými drahými kovmi vrátane platiny, paládia a ródia.

Nejaví sa striebro praktickejšie, pretože má okrem výmeny aj využitie v priemysle?

Zlato aj striebro, oboje vnímam pozitívne, avšak každé si dám do portfólia z iného dôvodu. Otázka je, čo je cieľom nákupu zlata alebo striebra. Ak je to udržanie hodnoty majetku vami zarobených peňazí, boj s infláciou a diverzifikácia v rámci portfólia, šla by som určite do zlata. Zároveň pokiaľ sa bavíme o fyzickom zlate, napríklad o fyzických investičných minciach, tak je aj ľahko prenosné, anonymné, nakupujete ho bez DPH a v malom kúsku mince, ktorú zovriete do dlane, máte veľkú hodnotu. Taká jednouncová minca s váhou 31,1 g zlata má dnes hodnotu 2 050 eur. Zlato bolo historický vždy vnímané ako peniaze alebo alternatíva k peniazom. Aj v dnešnom svete centrálne banky majú zlato ako top rezervu v rámci svojich rezerv.

A z praktického hľadiska?

Z praktického a prenosného hľadiska, pokiaľ sa bavíme o fyzickom striebre a zlate, tak radšej budem cestovať s kufrom plným zlata ako s nákladiakom plným striebra. Aby som totiž dosiahla rovnakú hodnotu ako v zlate, napríklad pri jednouncovej minci s váhou 31,1 gramu, potrebujem na to zhruba 85 strieborných jednouncových mincí. Čiže zlato je hustejšie, čo sa týka hodnoty. Ešte k striebru, trh striebra je menší aj menej likvidný, volatilita býva väčšia ako pri zlate, a keď je recesia, tak priemyselný dopyt po striebre klesá, čo ovplyvňuje aj jeho cenu.

Komu a v akej situácii by ste odporučili namiesto kúpy zlata skôr striebro?

Tomu, čo má už rezervu vo forme zlata urobenú. Keď mám vytvorenú túto poistku, rada sa pozriem aj na striebro. Na zlato sa chcem pozerať ako na poistku, striebro vnímam ako možnosť pohrať sa na trhoch, pretože priestor na rast ceny tam je. Čiže odporučila by som ho ako špekuláciu a diverzifikáciu do portfólia.

Do akej miery určuje dopyt po zlate geopolitické napätie, dianie na Ukrajine a voľby?

Voľby v roku 2024 upriamia pozornosť na globálny stav demokracie. V tomto roku sa konajú vo viac ako 70 krajinách, ktoré sú domovom približne 4,2 miliardy ľudí, a prvýkrát v histórii tak ovplyvnia viac ako polovicu svetovej populácie. Očakávame neistotu na trhoch, volatilitu a presuny investícií do aktív, ktoré investori považujú za bezpečné prístavy. Za jedno z týchto aktív je považované aj zlato. Je v prvom rade uchovávateľom hodnoty a z dlhodobého hľadiska aj zabezpečením proti inflácii.

Prečo presne dnes zlato rastie?

Medzi hlavné dôvody v poslednom období patria geopolitické napätie, špekulácie na júnové zníženie úrokových sadzieb, rekordné nákupy centrálnych bánk zlata do rezerv a príliš veľa dlhu na súvahe Fedu v dôsledku enormného tlačenia peňazí, ktoré si uvedomujú centrálne banky aj investori. Sme na začiatku trendov, ktoré zvýšia dopyt po zlate, keďže aj geopolitické napätie určuje tempo rastu zlata. V prípade, ak vlastníte aj fyzické zlato, vyhnete sa riziku protistrany. Máte tiež potenciál na zhodnotenie svojho majetku. Zlato sa bude zhodnocovať aj v troj-, a desaťročných cykloch.

Ako by sa mal človek zariadiť?

Mal by mať investície rozložené. Nemať ich koncentrované len na tradičné trhy, kde je väčšina retailu a často majú rovnakú koreláciu medzi sebou, čiže padajú spolu. Správna diverzifikácia môže znížiť riziko a zároveň neznížiť výnos. Ako úplné minimum treba mať vo svojom portfóliu rôzne druhy aktív v rôznych menách a s expozíciou na rôzne krajiny.
98,27 perceNta – toľko kúpnej sily stratil od roku 1971 do roku 2023 americký dolár. 555 perceNt – takto sa zvýšila cena zlata v eurách od vytvorenia eura v roku 1999. 85 perceNt – takto svojej hodnoty oproti zlatu stratilo od svojho vzniku euro.

Ak chcem niečo odovzdať ako dedičstvo deťom, bude to zlato, ktoré si udržuje hodnotu v čase.

Kto je Diana Janošťáková

Je obchodnou manažérkou v investičnej spoločnosti Golden oak trust. Na kapitálových trhoch a v oblasti investícií pôsobí viac ako 20 rokov, počas ktorých bola na strane obchodu aj tradingu. Venovala sa retailovým aj veľkým privátnym a korporátnym klientom, a to na Slovensku aj v zahraničí.

V zlých časoch chcem vlastniť zlato

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.