Na čo si dať pozor pri investovaní do zlata

10.4.2019 | Miroslav Tamáš

Zlato je už po desaťročia považované za tradičnú a bezpečnú investíciu. Ku zlatu sa uchyľujú investori po celom svete a jeho úloha je vo väčšine investičných portfólií nezastupiteľná. Ale aj z bezpečnej investície sa razom môže stať investícia riziková, ak sa nebudete pri investovaní do zlata riadiť určitými pravidlami a zásadami. Prinášame vám niekoľko rád, na čo si dať pozor pri investovaní do zlata.

1. Transparentné ceny

Na trhu pôsobí množstvo spoločností a podmienky pre nákup a hlavne spätný výkup zlata sú rôzne. Preto by ste si mali dať pozor na to, ako je stanovená cena zlata a tiež na to, či spoločnosť garantuje aj jeho spätné odkúpenie. Investičné zlato nakupujte iba od preverených, kapitálovo silných spoločností, ktoré majú dostatok prostriedkov na spätný výkup zlata. Ak sa rozhodnete investovať do zlata formou sporiaceho programu, spoločnosť, ktorá zlato predáva vám tiež musí umožniť sporenie do drahých kovov kedykoľvek prerušiť alebo aj zrušiť.

Ako stanovujeme cenu zlata v spoločnosti Golden Oak Trust?

Aktuálnu nákupnú aj výkupnú cenu zlata pravidelne aktualizujeme a nájdete ju vždy na webe Golden Oak Trust. Ceny, za ktoré nakúpite zlato v spoločnosti Golden Oak Trust sa viažu na vývoj cien London Gold Fix, čo je referenčná cena zlata, vyhlasovaná už od roku 1919. Mimochodom, vedeli ste, že prvá stanovená cena zlata na londýnskej burze bola $19,39 za trojskú uncu? Dnes je to takmer $1 300 za trojskú uncu.

2. Poplatky a náklady

Ak sa rozhodnete investovať do fyzického zlata, t. j. do tehličiek alebo mincí, mali by ste si pozorne naštudovať poplatky spojené s týmto typom investície. Tie totiž môžu výrazným spôsobom ovplyvniť váš výnos. Vyberajte si spoločnosť, ktorá transparentne komunikuje nielen nákupnú a výkupnú cenu zlata, ale aj poplatky spojené s doručením zlata či vedením účtu. Rovnako je dobré overiť si, či vám nebudú účtované náklady spojené s dopravou alebo skladovaním pre vás nakúpeného zlata.

V spoločnosti Golden Oak Trust nezaťažujeme vašu investíciu žiadnymi skrytými poplatkami

Spoločnosť Golden Oak Trust vždy transparentne komunikuje všetky poplatky spojené s investíciou do zlata. Nájdete ich uvedené v Kúpnej zmluve, vo Všeobecných obchodných podmienkach alebo v Cenníku. Vaša investícia tak nie je zaťažená žiadnymi skrytými poplatkami alebo dodatočnými nákladmi, o ktorých by ste neboli vopred informovaní.

3. Rozloženie portfólia

Ako investor by ste mali obozretne rozkladať svoje portfólio a neinvestovať všetky svoje prostriedky do jedného finančného nástroja. To platí aj o zlate. Zlato je konzervatívny nástroj, preto by do zlata malo smerovať maximálne 20 % zdrojov investora, ostatné je vhodné umiestniť do iných investičných nástrojov. Výhodou zlata v portfóliu investora je to, že sa vyvíja zásadne inak ako väčšina ostatných investičných produktov, ím kompenzuje ich poklesy. To znamená, že kým v čase krízy dochádza k poklesu cien nehnuteľností, akcií alebo iných investičných nástrojov, cena zlata zvykne naopak rásť.

V spoločnosti Golden Oak Trust investujete do fyzického zlata

Prostredníctvom spoločnosti Golden Oak Trust neinvestujete do papierových certifikátov, ale do fyzického investičného zlata najvyššej kvality. Cez nás investujete do najúspešnejšej európskej zlatej mince “Viedenskí filharmonici”. Rýdzosť týchto mincí z 24-karátového zlata je 999,9.

4. Správne načasovanie

Vývoj ceny zlata, rovnako ako iných investičných nástrojov, sa pohybuje v tzv. investičných cykloch – t.j. v niektorých obdobiach cena zlata rastie, inokedy naopak dochádza k poklesu ceny Pre menej skúseného investora je veľmi ťažké odhadnúť, kedy je vhodný čas na kúpu zlata a preto sa môže niekedy popáliť. Riziká s týmto spojené môžete minimalizovať, ak budete do zlata investovať priebežn formou sporenia. Pokusy o správne načasovanie totiž často vedú k horším výsledkom ako stratégia pravidelného sporenia. Pri pravidelnom sporení nakupujete zlato priebežne, v čase keď je jeho cena vyššia a aj nižšia. Vďaka tomu dochádza k priemerovaniu nákupnej ceny a zlato v konečnom dôsledku nakupujete efektívnejšie.

V spoločnosti Golden Oak Trust môžete investovať už od 50 eur mesačne

Aby ste mohli investovať do zlata, nemusíte mať na začiatku k dispozícii žiaden veľký kapitál. U nás vám stačí posielať si pravidelne každý mesiac do sporiaceho programu minimálnu čiastku 50 eur a my každú vašu platbu premeníme na investičné zlato. Zlato, ktoré takýmto spôsobom nakupujete, patrí hneď vám a je oddelené od majetku spoločnosti Golden Oak Trust. Akonáhle si nasporíte na jednu zlatú mincu, bezpečne ju doručíme ku vám domov.

5. Investičný horizont

Zlato je jednoznačne dlhodobý investičný nástroj. Toto je nutné mať celý čas na zreteli a takto je potrebné k investícii do zlata aj pristupovať. Do zlata by ste preto mali investovať len tie prostriedky, ktoré v krátkodobom horizonte nebudete potrebovať. Minimálny investičný horizont by pri zlate mal byť 10 a viac rokov. Investori kupujú zlato nie kvôli rýchlemu zbohatnutiu, ale kvôli dlhodobej ochrane majetku pred znehodnotením. Z hľadiska horizontu je investícia do zlata tou najdlhšou investíciou klienta.

V spoločnosti Golden Oak Trust máte svoju investíciu po celý čas pod kontrolou

U nás vždy viete, koľko zlata sme pre vás nakúpili. Stačí vám akékoľvek zariadenie s pripojením na internet a vo svojom zákazníckom účte jednoducho a prehľadne vidíte, kedy a koľko zlata sme pre vás nakúpili a koľko zlata už máte v jednotlivých minciach. Svoju investíciu tak máte stále pod kontrolou.

6. Nie je bonus ako bonus

Niektoré spoločnosti ponúkajú možnosť získať pri investovaní bonus, napríklad vrátenie vstupného poplatku, alebo počiatočný vklad vo forme zlata na investičný účet klienta. Vždy si overte, v akej forme a za akých podmienok vám bude bonus priznaný. Často sa skôr jedná o bonus pre spoločnosť, ktorý je síce pekne zabalený v pozlátku, ale vám v skutočnosti nič neprinesie.

Čo navyše vám ponúkame v spoločnosti Golden Oak Trust?

V spoločnosti Golden Oak Trust dostanete bonus do každej mince v založenom sporení už hneď pri štarte sporenia - nikdy tak nesporíte od nuly.
Chcete investovať?

Zlato môžete nakúpiť hneď – jednoducho – online.

Mám záujem


6 dôvodov, prečo investovať do zlata

18.3.2019 | Miroslav Tamáš

Vedeli ste, že nemusíte mať na účte milióny, aby ste mohli investovať do zlata? Práve naopak. Vďaka možnosti pravidelného sporenia už od pár desiatok eur mesačne sa zlato stáva stále populárnejšie pre veľké množstvo malých investorov z radov „bežných“ ľudí. Prinášame vám šesť presvedčivých dôvodov, prečo by ste sa mali medzi nich zaradiť aj vy.

1. Zlato je dostupné aj pre malých investorov

Niektoré investície vyžadujú veľký kapitál, napríklad investície do realít. Do zlata však môžete investovať už od 50 eur mesačne a to je čiastka, ktorú si môže dovoliť takmer každý. Takýmto spôsobom môžete investovať napríklad do uncovej zlatej mince Viedenskí filharmonici, ktorá bola po prvýkrát uvedená na trh ešte v roku 1989 a odvtedy sa opakovane stala najpredávanejšou zlatou mincou na svete.

Aktuálna hodnota tejto jednouncovej zlatej mince je viac ako 1 200 eur. Vy však nemusíte mať všetky peniaze na jej kúpu naraz. Jednoducho si postupne sporíte podľa svojich možností, už od 50 eur mesačne. Keď si nasporíte na jednu mincu, automaticky vám bude bezpečne doručená domov. Neinvestujete teda iba do fiktívnych, zlatých certifikátov, ale do fyzického investičného zlata, ktoré si môžete následne uschovať u vás doma.

Pri tejto stratégii postupného sporenia, vďaka efektu priemerovania ceny, nakupujete zlato veľmi efektívne. Navyše nemusíte neustále sledovať vývoj ceny zlata na burze, ani mať obavy, či nakupujete výhodne. Vďaka pravidelnému sporeniu sa cena zlata priemeruje a vy sa tak vyhnete jednorazovým nákupom v nevhodnej chvíli.

2. Zlato je vysoko likvidné

Zlato je možné ľahko, rýchlo a pohodlne predať na najrôznejších miestach. Výkup investičného zlata zabezpečuje množstvo spoločností a viete ho zameniť za peniaze prakticky kdekoľvek vo svete.

Napríklad svetovo uznávané mince Viedenských filharmonikov ľahko speňažíte všade – v Európe, Amerike či Ázii. Navyše, ak si mince nakúpite v spoločnosti Golden Oak Trust, máte garantovaný aj ich spätný výkup za férové ceny. Ani v budúcnosti tak nebudete mať žiadne starosti s hľadaním najvýhodnejšieho výkupu.

3. Zlato je uchovávateľ hodnoty

Investičné zlato je často označované aj ako „bojovník proti inflácii“. Inflácia znižuje hodnotu peňazí v čase. Znamená to, že za tie isté peniaze ste si pred piatimi rokmi mohli kúpiť viac tovarov a služieb ako dnes. Zlato si naopak svoju hodnotu v čase uchováva a to, čo ste si za jednu uncu zlata mohli kúpiť v minulosti, si budú môcť dopriať v budúcnosti aj vaše deti.

4. Zlato je vhodný nástroj na diverzifikáciu portfólia

Význam vhodnej diverzifikácie portfólia je všeobecne známy. Pri jeho aplikácii nedávame “všetky vajíčka do jedného košíčka”, t.j. neinvestujeme všetky zdroje do jedného typu investície a zároveň sa nespoliehame iba na výber jedného produktu.

Práve investícia do fyzického zlata sa vyvíja zásadne inak, ako väčšina produktov naviazaných na kapitálové trhy a jeho vplyv oceníte hlavne v obdobiach finančných kríz. Preto je rozumnou voľbou vo väčšine portfólií. Navyše, zlato je jediný typ investície, ktorá je fyzická. Môžete ho fyzicky uchopiť a bezpečne skladovať u vás doma.

5. Zlato je ľahko skladovateľné

S vlastníctvom zlata nie sú spojené žiadne veľké náklady. Je ľahko skladovateľné a môžete ho veľmi jednoducho prepraviť bez nežiaducej pozornosti.

Uncová zlatá minca Viedenskí filharmonici nie je ani veľká, ani malá a tak ju môžete jednoducho a bezpečne skladovať u vás doma a tiež ľahko prenášať prípadne darovať ako hodnotný dar pri narodení dieťaťa či významnom životnom jubileu.

6. Zlato je nezávislé od rozhodnutí jednej vlády

Zlato je nezávislé od ekonomického alebo politického vývoja v jednej krajine a neublíži mu žiadna menová reforma či rozhodnutie vlády. Aj v čase nestability či dokonca vojen je zlato stále uznávaná hodnota a práve v turbulentných časoch zvykne jeho cena prudko rásť.

Pokiaľ s investovaním do zlata nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti, obráťte sa na investičných špecialistov zo spoločnosti Golden Oak Trust. Podrobne vám vysvetlia, ako metóda postupného sporenia do zlata funguje a ako si vďaka nej môžete zabezpečiť zlatú budúcnosť pre seba, alebo svojich najbližších.

Chcete investovať?

Zlato môžete nakúpiť hneď – jednoducho – online.

Mám záujem