Skip to content

Obľúbenú zlatú mincu Viedenskí filharmonici razia už 30 rokov

Zlatá minca Viedenskí filharmonici v tomto roku oslavuje svoje 30. narodeniny. Rakúska mincovňa ju začala raziť 10. októbra 1989 a odvtedy je nielen najúspešnejšou investičnou mincou v Európe, ale opakovane sa stala aj najpredávanejšou mincou na svete. Odborníci ju zároveň radia aj k dizajnovo najkrajším minciam, aké kedy boli navrhnuté. Čím všetkým si za svoju históriu prešla?

31.10.2019 | Miroslav Tamáš

Dizajn odkazuje na Viedeň – mesto hudby

Viedenských filharmonikov označujú odborníci za jednu z najkrajších mincí, aké boli kedy navrhnuté. Jej vzhľad nakreslil hlavný rytec Rakúskej mincovne Thomas Pesendorfer a od roku 1989 svoj dizajn nezmenila.

Keďže hlavné mesto Rakúska, Viedeň, je celosvetovo uznávaná aj ako mesto hudby, na tento titul odkazuje aj samostatná minca. Na jej prednej strane je zobrazených osem hudobných nástrojov viedenského orchestra. Patria k nim lesný roh, fagot, harfa, štyri husle a v strede sa vyníma dominantné violončelo. Okolo hudobných nástrojov je vyrytý názov orchestra Wiener Philharmoniker.

Na zadnej strane je zobrazený píšťalový organ zo Zlatej sály Viedenského hudobného spolku, nad ktorým nájdete vyrytý názov krajiny pôvodu mince Republik Österreich. Pod organom nechýbajú údaje o hmotnosti a rýdzosti zlata, roku vyrazenia mince ako aj jej nominálnej hodnote.

Najpredávanejšia je 1-unca

Pôvodne boli mince razené v dvoch veľkostiach – 1-uncová a ¼-uncová. V súčasnosti ich Rakúska mincovňa vyrába v piatich veľkostiach, resp. gramážach – 1-uncovú, ½-uncovú, ¼-uncovú, 1/10-uncovú a 1/25-uncovú mincu.

Najúspešnejšou mincou v Európe je 1-uncová zlatá minca, na ktorú si môžete pohodlne sporiť aj v spoločnosti Golden Oak Trust. Ak by ste na seba naukladali všetky doteraz predané mince, ich výška by prekonala nielen najvyššiu horu sveta Mount Everest (8 848 m), ale dokonca by presiahla takmer dvojnásobok – až 15 kilometrov. O úspechu a obľúbenosti tejto investičnej mince najlepšie vypovedajú počty vyrazených kusov – napríklad len v minulom roku ich bolo 318 334 a za posledných desať rokov viac ako 5 miliónov.

Uncová zlatá minca Viedenskí filharmonici má priemer 37 milimetrov, hrúbku 2 milimetre a hmotnosť 31,1 gramu. Svojimi rozmermi nie je ani malá, ani veľká, a tak ju investori môžu pohodlne prenášať hoci aj vo vrecku saka a mať tak svoj majetok vo forme investičného zlata stále pri sebe.

Vyrobená z rýdzeho zlata

Minca Viedenskí filharmonici je vyrobená z 24-karátového zlata s rýdzosťou 999,9 vo Viedenskej mincovni, čo je zárukou nielen vysokej estetickej úrovne, ale aj kvality použitej suroviny.

Na zadnej strane mince je uvedená hodnota 100 eur. Len pre upresnenie – ide o nominálnu, inými slovami menovitú hodnotu mince ako platidla. Hodnota mince Viedenskí filharmonici bola stanovená Rakúskou centrálnou bankou a má oporu v zákone o mene z roku 1988, ktorý umožnil razbu investičných mincí na území Rakúska. V rokoch 1989 – 2001 mincu razili s nominálnou hodnotou 2 000 šilingov (ATS) a neskôr po prechode na euro ju začala mincovňa raziť s hodnotou 100 eur.

To neznamená, že si mincu môžete kúpiť za 100 eur, jej tržná hodnota je oveľa vyššia a v súčasnosti sa pohybuje na úrovni približne 1 500 eur. Táto hodnota teda odzrkadľuje aktuálnu hodnotu investičného zlata, z ktorého je vyrazená.

V spoločnosti Golden Oak Trust si na zlaté mince Viedenskí filharmonici nesporia len bohatí klienti, ale hlavne bežní ľudia. Ponúka totiž pohodlné a pravidelné sporenie už od 25 eur mesačne. Klienti nakupujú vždy podiel v jednouncovej minci a každú ich platbu spoločnosť obratom premení na fyzické zlato. Výhodou je, že tak v sporiacom programe nevlastnia peniaze, ktoré strácajú hodnotu, ale hneď fyzické zlato, a to si na rozdiel od peňazí svoju hodnotu v čase uchováva.

Obľúbenú zlatú mincu Viedenskí filharmonici razia už 30 rokov

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.