Skip to content

Na čo si dať pozor pri investovaní do zlata

Zlato je už po desaťročia považované za tradičnú a bezpečnú investíciu. Ku zlatu sa uchyľujú investori po celom svete a jeho úloha je vo väčšine investičných portfólií nezastupiteľná. Ale aj z bezpečnej investície sa razom môže stať investícia riziková, ak sa nebudete pri investovaní do zlata riadiť určitými pravidlami a zásadami. Prinášame vám niekoľko rád, na čo si dať pozor pri investovaní do zlata.

10.4.2019 | Miroslav Tamáš

1. Transparentné ceny

Na trhu pôsobí množstvo spoločností a podmienky pre nákup a hlavne spätný výkup zlata sú rôzne. Preto by ste si mali dať pozor na to, ako je stanovená cena zlata a tiež na to, či spoločnosť garantuje aj jeho spätné odkúpenie. Investičné zlato nakupujte iba od preverených, kapitálovo silných spoločností, ktoré majú dostatok prostriedkov na spätný výkup zlata. Ak sa rozhodnete investovať do zlata formou sporiaceho programu, spoločnosť, ktorá zlato predáva vám tiež musí umožniť sporenie do drahých kovov kedykoľvek prerušiť alebo aj zrušiť.

Ako stanovujeme cenu zlata v spoločnosti Golden Oak Trust?

Aktuálnu nákupnú aj výkupnú cenu zlata pravidelne aktualizujeme a nájdete ju vždy na webe Golden Oak Trust. Ceny, za ktoré nakúpite zlato v spoločnosti Golden Oak Trust sa viažu na vývoj cien London Gold Fix, čo je referenčná cena zlata, vyhlasovaná už od roku 1919. Mimochodom, vedeli ste, že prvá stanovená cena zlata na londýnskej burze bola $19,39 za trojskú uncu? Dnes je to takmer $1 300 za trojskú uncu.

2. Poplatky a náklady

Ak sa rozhodnete investovať do fyzického zlata, t. j. do tehličiek alebo mincí, mali by ste si pozorne naštudovať poplatky spojené s týmto typom investície. Tie totiž môžu výrazným spôsobom ovplyvniť váš výnos. Vyberajte si spoločnosť, ktorá transparentne komunikuje nielen nákupnú a výkupnú cenu zlata, ale aj poplatky spojené s doručením zlata či vedením účtu. Rovnako je dobré overiť si, či vám nebudú účtované náklady spojené s dopravou alebo skladovaním pre vás nakúpeného zlata.

V spoločnosti Golden Oak Trust nezaťažujeme vašu investíciu žiadnymi skrytými poplatkami

Spoločnosť Golden Oak Trust vždy transparentne komunikuje všetky poplatky spojené s investíciou do zlata. Nájdete ich uvedené v Kúpnej zmluve, vo Všeobecných obchodných podmienkach alebo v Cenníku. Vaša investícia tak nie je zaťažená žiadnymi skrytými poplatkami alebo dodatočnými nákladmi, o ktorých by ste neboli vopred informovaní.

3. Rozloženie portfólia

Ako investor by ste mali obozretne rozkladať svoje portfólio a neinvestovať všetky svoje prostriedky do jedného finančného nástroja. To platí aj o zlate. Zlato je konzervatívny nástroj, preto by do zlata malo smerovať maximálne 20 % zdrojov investora, ostatné je vhodné umiestniť do iných investičných nástrojov. Výhodou zlata v portfóliu investora je to, že sa vyvíja zásadne inak ako väčšina ostatných investičných produktov, ím kompenzuje ich poklesy. To znamená, že kým v čase krízy dochádza k poklesu cien nehnuteľností, akcií alebo iných investičných nástrojov, cena zlata zvykne naopak rásť.

V spoločnosti Golden Oak Trust investujete do fyzického zlata

Prostredníctvom spoločnosti Golden Oak Trust neinvestujete do papierových certifikátov, ale do fyzického investičného zlata najvyššej kvality. Cez nás investujete do najúspešnejšej európskej zlatej mince “Viedenskí filharmonici”. Rýdzosť týchto mincí z 24-karátového zlata je 999,9.

4. Správne načasovanie

Vývoj ceny zlata, rovnako ako iných investičných nástrojov, sa pohybuje v tzv. investičných cykloch – t.j. v niektorých obdobiach cena zlata rastie, inokedy naopak dochádza k poklesu ceny. Pre menej skúseného investora je veľmi ťažké odhadnúť, kedy je vhodný čas na kúpu zlata a preto sa môže niekedy popáliť. Riziká s týmto spojené môžete minimalizovať, ak budete do zlata investovať priebežne formou sporenia. Pokusy o správne načasovanie totiž často vedú k horším výsledkom ako stratégia pravidelného sporenia. Pri pravidelnom sporení nakupujete zlato priebežne, v čase keď je jeho cena vyššia a aj nižšia. Vďaka tomu dochádza k priemerovaniu nákupnej ceny a zlato v konečnom dôsledku nakupujete efektívnejšie.

V spoločnosti Golden Oak Trust môžete investovať už od 50 eur mesačne

Aby ste mohli investovať do zlata, nemusíte mať na začiatku k dispozícii žiaden veľký kapitál. U nás vám stačí posielať si pravidelne každý mesiac do sporiaceho programu minimálnu čiastku 50 eur a my každú vašu platbu premeníme na investičné zlato. Zlato, ktoré takýmto spôsobom nakupujete, patrí hneď vám a je oddelené od majetku spoločnosti Golden Oak Trust. Akonáhle si nasporíte na jednu zlatú mincu, bezpečne ju doručíme ku vám domov.

5. Investičný horizont

Zlato je jednoznačne dlhodobý investičný nástroj. Toto je nutné mať celý čas na zreteli a takto je potrebné k investícii do zlata aj pristupovať. Do zlata by ste preto mali investovať len tie prostriedky, ktoré v krátkodobom horizonte nebudete potrebovať. Minimálny investičný horizont by pri zlate mal byť 10 a viac rokov. Investori kupujú zlato nie kvôli rýchlemu zbohatnutiu, ale kvôli dlhodobej ochrane majetku pred znehodnotením. Z hľadiska horizontu je investícia do zlata tou najdlhšou investíciou klienta.

V spoločnosti Golden Oak Trust máte svoju investíciu po celý čas pod kontrolou

U nás vždy viete, koľko zlata sme pre vás nakúpili. Stačí vám akékoľvek zariadenie s pripojením na internet a vo svojom zákazníckom účte jednoducho a prehľadne vidíte, kedy a koľko zlata sme pre vás nakúpili a koľko zlata už máte v jednotlivých minciach. Svoju investíciu tak máte stále pod kontrolou.

6. Nie je bonus ako bonus

Niektoré spoločnosti ponúkajú možnosť získať pri investovaní bonus, napríklad vrátenie vstupného poplatku, alebo počiatočný vklad vo forme zlata na investičný účet klienta. Vždy si overte, v akej forme a za akých podmienok vám bude bonus priznaný. Často sa skôr jedná o bonus pre spoločnosť, ktorý je síce pekne zabalený v pozlátku, ale vám v skutočnosti nič neprinesie.

Čo navyše vám ponúkame v spoločnosti Golden Oak Trust?

V spoločnosti Golden Oak Trust dostanete bonus do každej mince v založenom sporení už hneď pri štarte sporenia – nikdy tak nesporíte od nuly.

Na čo si dať pozor pri investovaní do zlata

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.