Skip to content

Legendárna rakúska mincovňa oslavuje 825 rokov

Najobľúbenejšiu investičnú zlatú mincu Viedenskí filharmonici razia už tri desaťročia v rakúskej mincovni Münze Österreich AG. Tá sa vďaka svojej bohatej histórii a tradícii stala legendárnou a dnes patrí k najvýznamnejším mincovniam na svete. V tomto roku oslavuje svoje 825. výročie.

31.7.2019 | Miroslav Tamáš

Leopold V. ju založil za výkupné

História rakúskej mincovne siaha do dávnych čias. Postavili ju v roku 1194 na príkaz Leopolda V. Babenberga (1157-1194), ktorý bol vojvodom Rakúska a Štajerska a aktívne sa zapájal do križiackych výprav. Mincovňu založil z peňazí, ktoré ukoristil na jednej z nich. V roku 1191 totiž po dobytí mesta Akkon došlo k sporu o delenie koristi medzi Leopoldom a anglickým kráľom Richardom Levie srdce.

O rok neskôr ho neďaleko Viedne Leopold zajal a za prepustenie požadoval vysoké výkupné. Kráľ Richard Levie srdce mu zaplatil 100 000 hrivien striebra a za polovicu tejto sumy Leopold založil viedenskú mincovňu. Dlho sa z nej však netešil, zomrel 31. decembra 1194 po páde z koňa.

Dnes razia rýchlosťou 750 mincí za minútu

Vo viedenskej mincovni sa razili rozličné typy mincí, napríklad groše, dukáty, guldeny či grajciare. V historických prameňoch sa spomínajú rôzne miesta, kde mincovňa vo Viedni sídlila. Najskôr to bolo v blízkosti námestia Hoher Markt, potom na ulici Wollzeile alebo v zimnom paláci princa Eugena na Himmelpfortgasse. V prvej polovici 19. storočia mincovňu presunuli na ulicu Am Heumarkt v centre mesta, kde sa nachádza doteraz.

Počas svojej existencie mincovňa prešla množstvom spôsobov razenia. Do 16. storočia k razbe používali kladivo, neskôr valcový lis. Od roku 1830 tu razili prstencovým mincovým lisom a v súčasnosti sa mincovňa pýši vysokokvalitnou modernou technikou s rýchlosťou razenia 750 mincí za minútu. V roku 1918, kedy sa začala formovať Rakúska republika, sa Münze Österreich stala hlavnou štátnou mincovňou. Jej jediným akcionárom je dnes Rakúska centrálna banka.

Mince putujú k zberateľom do celého sveta

Mincovňa v súčasnosti razí všetky obehové mince Rakúska a tiež prestížne pamätné mince a medaily, ktoré vyhľadávajú zberatelia z celého sveta. Medzinárodne uznávaný je napríklad Strieborný toliar Márie Terézie, označovaný za najslávnejšiu striebornú mincu na svete. Minca vznikla v roku 1780, kedy cisárovná zomrela. Aj pri príležitosti osláv 825. výročia vydala mincovňa niekoľko pamätných mincí, zberatelia si môžu napríklad kúpiť striebornú mincu Leopold V.

K najúspešnejšie európskym zlatým minciam z dielne rakúskej mincovne patrí minca Viedenskí filharmonici. Minca má priemer 37 mm, váži 1 trojskú uncu, teda 31,1 gramu a vyrábaná je zo zlata rýdzosti 999,9. Mincu navrhol hlavný rytec mincovne Thomas Pesendorfer a bola opakovane najpredávanejšou mincou na svete. Ak by ste na seba naukladali všetky doteraz predané mince, ich výška by presiahla 15 kilometrov. Práve túto obľúbenú mincu môžete vlastniť vďaka výhodnému sporeniu do zlata spoločnosti Golden Oak Trust s minimálnym vkladom už 25 € mesačne.

Keďže rakúska mincovňa uviedla obľúbenú mincu Viedenskí filharmonici na trh v roku 1989, tak aj táto minca v tomto roku oslavuje okrúhle 30. výročie.

Legendárna rakúska mincovňa oslavuje 825 rokov

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.