Skip to content

Expertka otvorene: Z 1 000 eur pod matracom bude o 30 rokov len 545 eur, nauč sa ich skutočne znásobiť

Cena zlata prekonala ďalší rekord, takto vysoko ešte nikdy nebola. Diana Janošťáková konštatuje, že zlato je istota v čase neistoty, na rozdiel od peňazí, ktorých hodnota neustále klesá.

4. 6. 2024 | ROZHOVOR pre Startitup.sk | Diana Janošťáková

V turbulentných časoch, akými prechádzame v posledných rokoch, sa mnohí investori obracajú na tradičné aktíva, ktoré im sľubujú stabilitu a ochranu pred infláciou. Jedným z takýchto aktív je bezpochyby zlato. Jeho lesk a trvalá hodnota ho po stáročia robia symbolom bohatstva a moci. História nám ukazuje, že zlato si v priebehu času dokázalo udržať svoju hodnotu, zatiaľ čo hodnota papierových peňazí sa vplyvom inflácie a politických turbulencií často výrazne znížila. Napríklad v roku 1971, keď prezident Nixon zrušil viazanie dolára na zlato, jeho cena sa v priebehu niekoľkých rokov strojnásobila. V posledných rokoch sa cena zlata opäť výrazne zvýšila, a to kvôli rastúcej neistote na globálnych trhoch. Koncom mája 2024 zlato prekonalo historický cenový rekord. Prvýkrát v histórii cena trójskej unce zlata (31,1 gramu) dosiahla úroveň 2 449,89 dolárov. 

Zlato je v kurze

Tak ako historicky v časoch vojen, neistoty a napätia, tak aj v dnešných časoch môžeme sledovať, ako sa centrálne banky a investori obracajú na zlato ako na bezpečný prístav,“ komentuje Diana Janošťáková, obchodná manažérka Golden Oak Trust.

Pochybovať o dôležitosti zlata v portfóliu je podľa jej slov ako pochybovať o kompetencii centrálnych bankárov a veľkých investorov, ktorí držia zlato vo svojich rezervách. Podľa údajov z Medzinárodného menového fondu, z 30 vyspelých krajín drží zlato ako súčasť svojich rezerv až 26 štátov.

Zlato alebo hotovosť?

Predstav si, že si si pred 20 rokmi nakúpil zlato za 10 000 eur, konkrétne 30 jednouncových mincí. Dnes by mali hodnotu 65 000 eur. Ak ste si 10 000 eur v dobrej viere nechali doma v šuplíku, tak dnes ich tam síce stále nájdete, avšak viete si za ne kúpiť tovary a služby už len v hodnote 6 300 eur.

Zlato si na rozdiel od peňazí udržuje svoju hodnotu v čase. Inými slovami, od zlata očakávam, že si o 20 alebo 30 rokov budem schopná kúpiť minimálne to isté, čo dnes. Ak som si v roku 1908 za 1-uncovú zlatú mincu (31,1 gramu zlata) vedela kúpiť ručne šitý oblek, tak aj dnes si viem za tú istú 1-uncovú mincu, ktorej cena sa pohybuje okolo 2 300 eur, kúpiť kvalitný ručne šitý oblek.

Zlato je podľa odborníčky vhodné aj ako aktívum, ktoré môžete zanechať svojim deťom ako dedičstvo, pretože držať zlato sa vždy oplatilo. Ide tiež o nástroj vhodný na sporenie na dôchodok. Málokto vie, že zlato za posledných 20 rokov vytvorilo viac bohatstva ako európske akcie. Napriek tomu ho má vo svojom portfóliu len málokto.

Pochybnosti o istote peňazí

Diana Janošťáková tiež hovorí o tom, že väčšina ľudí verí, že hotovosť je najväčšia istota. Hotovostná rezerva je dôležitá a určite ju treba mať, o tom niet pochýb. Avšak aj hotovosť má riziká, pretože býva zdanená infláciou. Pomaly a nenápadne. Ak si dnes odložíte pod matrac 1 000 eur a centrálna banka nasledujúcich 30 rokov bude znehodnocovať peniaze ideálnou infláciou, teda vo výške 2 %, tak hodnota vašich úspor po 30 rokoch bude len 545 eur.“ Nie, peniaze nie sú na rozdiel od zlata žiadnym bezpečným prístavom. Inflácia sa týka všetkých, pretože nám pomaly, nenápadne, no vytrvalo znižuje hodnotu našich zarobených peňazí.

A čo by odborníčka poradila mladým ľuďom, ktorí by chceli investovať práve do zlata? Ako je dobré v začiatkoch postupovať? V prvom rade je dôležité si povedať, čo od zlata očakávam a prečo ho chcem mať vo svojom majetku. Rôzne formy a podoby zlata (fyzické zlato, ETF na zlato, špekulácie na zlato) vám pokrývajú rôzne druhy rizík. Preto je treba vedieť, aké riziko chcete ošetriť.“ Pokiaľ je vašou prioritou najmä zachovanie hodnoty zarobených peňazí, a teda ich ochrana pred infláciou, tak je najlepšou voľbou fyzické zlato. Je možné si pravidelne nakupovať celé tehličky alebo mince rôznych gramáží od overeného dodávateľa, alebo si postupne sporiť do tzv. balíčka zlatých investičných mincí.

Objasňuje, že pri postupnom sporení sú schémy u rôznych obchodníkov nastavené už od 25 eur mesačne. Samozrejme, čím vyššiu platbu pošlete, tým skôr si na mincu nasporíte a príde vám domov.

Riziko kolísavosti vášho papierového portfólia vám zase vedia ošetriť rôzne ETF na zlato.

Čo sa týka minimálneho kapitálu, s ktorým do tohto ísť, je to jednoduché. Vieš si nakupovať 1-gramové tehličky za 100 eur, ale aj kilové tehly. Veľmi populárne sú napríklad jednouncové zlaté investičné mince Viedenských filharmonikov, ktoré patria medzi svetovú špičku v investičnom zlate. Takúto mincu si viete kúpiť jednorazovo za cca. 2 200 eur, ale môžete si na ňu aj sporiť niekoľko mesiacov či rokov.

Kupovanie zlata

Zlato si vie bežný človek nakúpiť u rôznych obchodníkov so zlatom. Expertka odporúča si vždy najskôr overiť, či ide o dôveryhodného obchodníka. Je dobré si pozrieť, aké má referencie, ceny, či má aj kamenné pobočky a či ti garantuje spätný výkup zlata. Pozor si treba dať aj na poplatky. V médiách sa sem-tam objavujú informácie, že niektorí podnikatelia či politici majú peniaze uložené v zlatých tehličkách. Podľa Diany Janošťákovej na Slovensku nejde o bežnú záležitosť. Avšak aj u nás je dosť ľudí, ktorí majú fyzické zlato. A ide nielen o majetných ľudí, ale aj o bežné domácnosti. Tí, ktorí ho vlastnia, sa s vami o tom zväčša nemajú potrebu rozprávať. Kto pozná históriu a ekonómiu, tak ten vie, že zlato má jedinečné výhody, ktoré nemá ani hotovosť, ani akciový alebo dlhopisový trh.

Objasňuje, že dnes je celkom populárne darovať na narodeniny, promóciu, svadbu, narodenie dieťaťa, krstiny či výročie, zlatú mincu alebo celý set zlatých mincí. Darovať zlatú mincu má iný emocionálny náboj ako darovať obálku s peniazmi. Minca sa dá kúpiť aj s obalom s osobným venovaním. Čo sa týka ceny, tak tam je obrovský výber. „Dá sa vybrať od 1-gramových tehličiek za 100 eur až po jednouncové mince za 2 200 eur. To hovorím o jednorazových priemerných daroch.“ Pokiaľ je účelom sporiť zlato pre dieťa alebo sebe na dôchodok, tak Slováci si väčšinou vyberajú 10- alebo 20-mincové balíčky. Ak si človek chce sporiť do zlata, tak v prípade 10-mincového balíčka sa prvá investícia pohybuje od úrovne 1 000 eur.

Pravidelné platby sú možné aj v hodnote 25 eur mesačne

Fyzické zlato nie je šprint na 200-eurový zisk z nákupu a predaja behom kvartálu, ale cieľom je skôr niekoľkonásobné zhodnotenie v dlhšom časovom horizonte.

A čo by expertka na záver poradila niekomu, kto sa rozhoduje, či investovať svoje peniaze skôr do zlata alebo kryptomien?

Každá z týchto investícií kryje iné riziko. Ak by som si mala vybrať iba jednu z nich, bolo by to zlato. Iba pripomeniem, že centrálne banky držia fyzické zlato, ako tretiu najväčšiu rezervu po dolároch a eure. Čiže spochybňovať úlohu zlata v majetku je ako spochybňovať konanie centrálnych bankárov vo svete.

Zdroj: Startitup

https://www.startitup.sk/expertka-otvorene-z-1-000-eur-pod-matracom-bude-o-30-rokov-len-545-eur-nauc-sa-ich-skutocne-znasobit/

Expertka otvorene: Z 1 000 eur pod matracom bude o 30 rokov len 545 eur, nauč sa ich skutočne znásobiť

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.