Skip to content

Ako reagovať na prepad trhov? Chráňte svoje portfólio zlatom

Kto sa minulý rok viezol na vlne rastu akcií, môže byť spokojný. Rekordné zisky sme videli aj vo výpisoch z II. a III. piliera, hlavne v indexových a akciových fondoch. Dvojciferné výnosy sú prudko návykové pre každého, ale čo v čase, keď trhy padajú?

12.3.2020 | František Burda

Zmyslom investovania je budúci zisk. Chceme zhodnotiť naše peniaze a zarobiť. Niet človeka, ktorý by investoval a očakával stratu, jedine v prípade, že by chcel daňovo optimalizovať svoje portfólio. Treba si však položiť otázku – je tento rast zdravý? Alebo je hnaný lacnými peniazmi klientov a inštitúcií, ktoré nemajú inú možnosť ako konzervatívne uložiť svoje peniaze? A ako zareagujeme, keď príde ku korekcii na finančných trhoch? Sme na to pripravení?

Korekcie na trhoch sú bežné, len niekedy nafúknuté

Väčšina klientov nesleduje akciové trhy. Venujú sa činnostiam, ktoré nesúvisia s investovaním, sú zamestnaní v iných sektoroch a po práci majú iné záľuby ako študovať burzy. Ale negatívne informácie o prepadoch trhov sa k nim dostanú rýchlosťou svetla. Stačí si zapnúť večerné správy či otvoriť dennú tlač. Novinári dokážu urobiť veľkú bublinu aj z maličkej. Podobný scenár sa odohráva aj v súvislosti s koronavírusom, ktorý v posledných dňoch zaútočil aj na akciové trhy.

Ošiaľ spôsobený koronavírusom zároveň pripomína, že krízy sa neohlásia vopred. V pondelok 9. marca padali trhy najviac od poslednej finančnej krízy, ale zlato si svoju hodnotu držalo. Takáto panika nastala naposledy pred 10 rokmi. Čo z toho vyplýva? Ideálne je byť na podobné situácie pripravený a mať investičné portfólio bezpečne poistené aj zlatom. Skúsení investori to vedia a záujem o zlato stúpa aj medzi bežnými klientmi.

Zlato ukazuje svoju silu. Trhy padajú, jeho cena rastie

Zlato nám ukázalo svoju silu už minulý rok, keď jeho zhodnotenie dosiahlo 18,4 %. V úvode tohto roka cena zlata vystrelila na 7-ročné maximum vďaka novému geopolitickému riziku a útoku na čelného predstaviteľa Iránu. Na konci februára cena zlata opäť poskočila. Trhy vtedy prudko zneisteli kvôli šíriacemu sa koronavírusu a jeho vplyvu na globálny rast. Kým americké akcie sa za týždeň prepadli o viac ako 10 %, 24. februára zlato atakovalo 1682 USD za uncu, a dosiahlo tak opäť svoje niekoľkoročné maximá.

Zdroj: Golden Oak Trust

Pokoj na trh nepriniesla ani americká centrálna banka (FED), ktorá 3. marca zlacnila peniaze až o 0,5 %. Tento nečakaný krok prišiel v čase minimálnej nezamestnanosti, kedy sa ekonomike darí. Akciové trhy najskôr prijali správu s potešením, neskôr však prepadli do straty. Zlato naopak v ten deň vzrástlo o 2,5 %.

Kríza sa neohlási vopred, buďte pripravení

Aby sme mohli pokojne spávať, na podobné ekonomické údery by sme sa mali pripraviť. Kríza sa totiž nikdy neohlási vopred. Základom je mať prehľad a kontrolu nad svojimi príjmami a výdavkami, spočítať a zoradiť podľa dôležitosti nevyhnutné platby, ktoré sú fixné. Minimálna rezerva domácnosti by mala byť aspoň na úrovni 6 mesačných výdavkov. Pozor, nie príjmov ako si mnohí myslia. Zároveň platí, že investičné portfólio treba mať rozumne rozložené:

  • Konzervatívna zložka – pokryje okamžité finančné výdavky. Môžete tak investovať napríklad do realitných fondov alebo korporátnych dlhopisov s kratšou splatnosťou.
  • Rastová zložka – keďže každá kríza raz skončí a po nej príde obrat, budete mať zakúpený lístok vo vlaku, ktorý vás zvezie na vlne akciového rastu. Vhodné sú akcie, indexové fondy, pre niekoho to môže byť aj nákup podhodnotenej meny nejakého štátu.
  • Drahé kovy – poslúžia ako poistka investičného portfólia. Mali by tvoriť približne 15 – 20 %. Najvhodnejšie je zlato, ktoré je oslobodené od DPH. V čase krízy jeho cena rastie a zlato má veľmi dobrý pomer hmotnosti a peňazí, ktoré vieme do neho uložiť.

Pravidelné sporenie do zlata je rozumné aj teraz

Práve v časoch politicko-ekonomickej neistoty veľkí investori, dokonca aj samotné štáty hľadajú bezpečný prístav práve v zlate, ktoré chráni ich investičné portfólio. Sporením do zlata môžete ochrániť pred krízou svoje peniaze aj vy. V Golden Oak Trust si klienti sporia na najobľúbenejšie európske zlaté mince Viedenskí filharmonici už od 25 eur mesačne.

Vďaka možnosti pravidelného sporenia sa totiž oplatí investovať do zlata aj teraz, keď jeho cena rastie. Pre malých investorov totiž nie je dôležité správne načasovanie, ale priebežné nakupovanie zlata za vyššiu aj nižšiu cenu. Je to rozumný spôsob, lebo tak využívate tzv. priemerovanie ceny a zlato nakupujete oveľa efektívnejšie.

Finančné trhy a zlato

Blog

Spolupracujte s nami


Ak máte záujem o spoluprácu, nechajte nám na seba kontakt.

Zavoláme Vám za účelom bližšieho oboznámenia sa s možnosťami našej spolupráce.

Váš nákupný balíček

 

 

 

15 mincí

87 € mesačne

6% BONUS

Vaše osobné údaje spracovávame pre vyriešenie vašej požiadavky. Bližšie informácie nájdete tu.